Masz 25- 30 lat…. Skąd ten trądzik?

Trądzik to dziś wyzwanie nie tylko dla nastolatków.
Coraz więcej dorosłych kobiet i mężczyzn choruje na chroniczne stany zapalne.
Jakie są jego prawdziwe przyczyny?
Jak sobie pomóc?
O tym w dzisiejszym artykule

Adult Acne to już powszechnie znany fakt.
W wieku dojrzałym dotyka zwłaszcza kobiet.

Badania przedstawione przez American Association Dermatology sugerują, że średni wiek pacjentów cierpiących na trądzik stopniowo wzrasta. Podczas gdy kiedyś średni wiek osób cierpiących na trądzik pozycjonował się w okolicy 20,5 roku życia, obecnie przesunął się do wieku około 26,5 roku życia lub starszych.
Według Journal of American Academy of Dermatology, 54% kobiet w wieku powyżej 25 lat doświadcza zmian trądzikowych  na twarzy co  najprawdopodobniej eksperci przypisują wywołanym stresem zmianom hormonalnym, które stymulują nadmierną produkcję sebum powodując trądzik.

Trądzik dorosłych pozostawia bardziej trwałe zmiany niż u nastolatków.
Dzieje się tak ponieważ dojrzalsza skóra traci zdolność do samo-naprawy co skutkuje spowolnionym gojeniem i cięższym przebiegiem stanów zapalnych oraz starzeniem się skóry.
trądzik w wieku dojrzałym charakteryzuje się więc mniejszą niż u nastolatków ilością zaskórników ale za to skłonnością do cięższych w przebiegu stanów zapalnych.  Typowym umiejscowieniem trądziku w wieku dojrzałym jest okolica ust, brody, górnej części szyi i żuchwy..

Trądzik i związana z nim aktywność gruczołów łojowych w wieku nastoletnim stymulowana jest przez wiele czynników, włączając w to burze hormonalne w okresie nastoletnim, pojawia się na ciele także w wyniku procesu oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii, środki farmaceutyczne, działania przesuszające skórę- nieprawidłową pielęgnację, ciepło, tarcie oraz zwiększoną wilgotność powietrza.
Natomiast połączenie stresu w życiu zawodowym z obowiązkami domowymi, pełnymi substancji drażniących i komedogennych źle dobranymi kosmetykami oraz comiesięczne wahania hormonów to doskonały grunt dla powstawania trądziku u osób dorosłych. Długotrwały, przedłużający się stres podwyższa poziom androgenów, co stymuluje nadmierne wydzielanie sebum. Jednym z powodów, zwiększenia zachorowalności na trądzik wśród dorosłych kobiet jest przyjęcie na siebie więcej obowiązków w życiu zawodowym, nie rezygnując z obowiązków domowych, co naturalnie nakłada na nie pewną presję i zwiększa poziom stresu.

Poniżej znajduje zbiór najważniejszych czynników przyczyniających się do rozwoju trądziku w każdym wieku:


Dziedziczność

Trądzik może być chorobą genetyczną. U tych osób mamy do czynienia z wadą w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, w tym gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie komórek naskórka. Oznacza to, że do końca życia będą mieć wzmożoną skłonność do powstawania zmian trądzikowych i bardziej niż osoby z jakimkolwiek innym typem skóry podatne będą na czynniki zaostrzające ten stan.

Hormony:

Oprócz burzy hormonów w okresie nastoletnim coraz więcej dorosłych kobiet doświadcza zmian trądzikowych z powodu wahań hormonalnych.
Do głównych przyczyn pojawiania się zmian trądzikowych w wieku dojrzałym są stres, comiesięczne wahania hormonalne, zmiana lub przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, ciąża, karmienie piersią, okres po porodowy. Wykryto także zależność między dietą a funkcjonowaniem układu hormonalnego i odpornościowego zaangażowanych w patogenezę trądziku

Stres

Stres stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za trądzik, ma bezpośredni wpływ na hormony androgenne, insulinozależny czynnik wzrostu (IGF-1), insulina (hormon niezbędny w metabolizmie węglowodanów), białko wiążące hormony płciowe (SHBG) etc, które stymulują produkcję sebum i tworzą grunt pod rozwój stanów zapalnych.

Kosmetyki

Nie mniejszymi sprawcami trądziku dorosłych są kosmetyki oraz produkty do pielęgnacji włosów.
Szczególnie szkodliwe okazują się być kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy które zawierają substancje komedogenne- zatykające ujścia gruczołów łojowych, kosmetyki wodoodporne oraz takie, które zaostrzają trądzik poprzez syntetyczne substancje zapachowe.

Klimat i Środowisko

Przedłużająca się ekspozycja na gorąco I wysoką wilgotność powietrza to jedna z wielu przyczyn powstawania lub nasilania się trądziku, zwłaszcza wśród nastloatków, narażonych dodatkowo na silne wahania hormonalne.
Szczególnie narażone są także osoby pracujące na kuchniach i w pralniach czyli w miejscach o wysokiej temperaturze I wilgotności ponieważ oba te czynniki powodują zwiększoną produkcję łoju oraz zwiększa ukrwienie co prowadzi do powstania stanów zapalnych.

Słońce

Czasem mogłoby się wydawać, że operujące latem słońce poprawia stan skóry trądzikowej, jednak to jedynie chwilowa poprawa zwana “maską trądzkową” powstała na skutek  przesuszenia posłonecznego, które finalnie skutkuje zwiększonym nadmiernym wydzielaniem łoju jako rekacja skóry na uszkodzenie bariery ochronnej. Cały proces nasilenia trądziku ujawnia się na 3-4 tygodnie po ekspozycji na słońce

Leki

Istnieją pewne grupy leków, które jako skutek uboczny wywołują trądzik. Na przykład, niektóre leki, które są stosowane w leczeniu epilepsji i depresji.

Tarcie mechaniczne

Odzież, włosy, poduszka, czapka telefon komórkowy… wszystkie te czynniki przy nadmiernej styczności ze skórą mogą wywoływać trądzik. Szczególnie szkodliwe dla skóry skłonnej do trądziku są włókna syntetyczne. Trądzik’owcy, mogą zaobserwować także na swojej skórze, nasilenie trądziku w  obszarze styku skóry z telefonem. Nazywamy go wówczas trądzikiem mechanicznym.

Higiena

słaba higiena oraz samodzielne wyciskanie zmian, bez zachowania zasad higieny powoduje rozsianie i nasilenie trądziku.

Zła dieta

Spożywanie wysoko przetworzonej żywności, pokarmów zawierających konserwanty, syntetyczne aromaty i ostre przyprawy oraz nadmiar cukru, bardzo źle wpływa na stan cery i może powodować powstanie trądziku nawet u osób, na których ciele rzadko pojawiają się wypryski. (O tym szerzej napiszę w kolejnym artykule na blogu)

Dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na większość wymienionych czynników zapalnych i świadoma zmiana codziennych nawyków w każdym z wymienionych obszarów może w krótkim czasie przynieść naprawdę dobre rezultaty.
Redukcja stresu, zmiana nawyków żywieniowych, uzupełnienie niedoborów w organizmie, eliminacja czynników drażniących, rozsądne korzystanie ze słońca, odpowiednia higiena, dobrze dobrana pielęgnacja domowa oraz pomoc specjalisty kosmetologa przynoszą naprawdę wspaniałe rezultaty.
Potrzebna jest konsekwencja! 

Najtrudniejszym może okazać się zmiana nastawienia do pojawiających się na naszej drodze problemów, by ograniczyć poziom odczuwanego stresu. Jestem zadnia, że wszystko zaczyna się w głowie i tylko my sami mamy wpływ na to czym na co dzień karmimy swój umysł.  Dlatego poprzez zastosowanie odpowiednich technik możemy zapanować i nad tym.
Na dobry początek zapraszam do obejrzenia mojego nagrania dotyczącego budowania zdrowych nawyków mentalnych i nie tylko na kanale Brilliance:  https://www.youtube.com/watch?v=QvQ5MqkXYCA
W kolejnych artykułach przekazywać będę wskazówki jak kolejno wpływać na każdy z wymienionych obszarów powiązanych z powstawaniem trądziku by w krótkim czasie zauważyć trwałe zmiany!

Już dziś zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu a w nim:
Trądzik a dieta
Wszystko o diecie przeciwzapalnej!

Agata Trojanowska

comments powered by Disqus